Щоб придбати військові облігації необхідно:
бути користувачем
Sense SuperApp
мати картку
або поточний рахунок в Sense Bank у відповідній валюті облігацій UAH/USD/EUR
бути громадянином (резидентом) України
віком від 18 років
Детальніше про те, як купити облігації
Приєднуйся до групи в Телеграм, щоб слідкувати за всіма оновленнями сервісу інвестицій у Sense SuperApp.
Питання-відповіді
Що таке військова облігація?
Військові облігації – це державні цінні папери, які випускає уряд країни в особі Міністерства Фінансів. Через військові облігації держава залучає ресурси громадян, що потім ідуть на підтримку економіки та зокрема, воєнних потреб країни. Кошти, зібрані через цей механізм, витрачаються на закупівлю озброєння, техніки, лікарських препаратів та інших важливих складових для оборони країни.
Іншими словами, це боргові цінні папери, які уряд країни випускає для безперебійного фінансування економіки та ЗСУ під час війни. Коли ви купуєте військові облігації України – це фактично ви позичаєте гроші державі. В обмін держава обіцяє вам певний відсоток від вартості облігації. Майже як депозит, але не в банк, а в країну з гарантованим поверненням грошей.
Такий метод фінансування воєнних потреб не є виключно українським нововведенням. Його коріння сягає таких історичних подій, як “Війна за незалежність” у США та Перша світова війна, під час якої Велика Британія впровадила військові облігації у 1914 році.
Облігації – приклад класичного win-win: функції, від якої виграють усі. Держава безпосередньо отримує значний обсяг реальних грошей, які одразу ж починають працювати на перемогу і ліквідацію наслідків агресії росії. Власники портфелів облігацій роблять надважливий внесок в економіку й отримують від цього фіксований прибуток у визначений заздалегідь час.
Скільки коштують військові облігації?
Номінальна вартість військової облігації – 1000 гривень або доларів США або євро (в залежності від валюти випуску облігацій). Але реальна ціна може бути вищою або нижчою за її номінальну вартість. Ціна військової облігації складається з номінальної вартості + премія (якщо номінальна дохідність більша від поточної), або дисконт (якщо номінальна дохідність менша, ніж поточна)+НКД (накопичений купонний дохід).
Котирування цін на облігації щодня змінюються. Фактори, що впливають на це, залежать від дохідностей, які встановлю Міністерство фінансів або від поточних умов на ринку. Військові облігації мають неабияку популярність (тільки в Sense Bank загальна сума, витрачена на них клієнтами, обчислюється мільярдами гривень), тому від початку повномасштабної війни Україна періодично оновлює список можливих варіантів термінів і прибутковості.
Скільки облігації можна купити?
Ви можете миттєво придбати ту кількість облігацій, яка наявна в банку. Крім того, ви маєте змогу подавати заявки на яку б ви не бажали кількість облігацій, і ці заявки будуть активні протягом наступних трьох днів, якщо такі облігації з'являться на продаж.
Чи варто купувати військові облігації?
Вкладання у військові облігації має дві вагомі переваги: доходи від цих облігацій не обкладаються податком, на відміну від доходів від депозитів, та не потребує пояснення джерела фінансування для їх придбання.
Відсотки, отримані від цих облігацій, не обкладаються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Sense Bank пропонує відсоток дохідності військових облігацій на рівні до 20% річних у UAH; до 4,75% річних у USD/EUR (в залежності від випуску).
Уряд продовжує активно просувати військові облігації, характеризуючи їх як "інвестиції в поразку росії". До того ж військові облігації є одним з основних джерел доходів для державного бюджету, разом з міжнародною допомогою, податками і митними зборами. Вкладені в них кошти швидко надходять до бюджету і стають доступними для ефективного використання. Можна сказати, що військові облігації є одним із ключових методів фінансування бюджету в умовах війни.
Як придбати військові облігації?
Купити облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП) "Воєнні" в цифровому банку Sense SuperApp. Для цього необхідно бути користувачем Sense SuperApp, мати картку або поточний рахунок в Sense Bank у відповідній валюті (UAH, USD або EUR) і бути громадянином або резидентом України.
Для цього в застосунку Sense SuperApp необхідно:
- Перейти на робочому столі у вкладку "Продукти".
- Обрати розділ “Купити акції або облігації”.
- Пройти невеличке навчання, якщо купуєте облігації вперше
- Перейти в розділ "Облігації" та переглянути всі доступні ОВДП. Натисніть на ту облігацію, яка вас цікавить.
- Відкриється вікно з детальним описом цієї ОВДП. Натисніть кнопку “Купити”.
- Дотримуйтесь інструкцій на екрані та завершіть оформлення купівлі військових облігацій.
Надалі кількість, строки погашення та прибутковість придбаних військових облігацій можна в будь-який час перевіряти прямо в цифровому банку у спеціальній вкладці, яка розміщена в розділі "Продукти" (друга зліва кнопка нижнього меню застосунку). Угоди також відображаються в історії операцій.
Зауважимо. що облігації зберігаються у бездокументарній формі в депозитарії НБУ через депозитарну установу Sense Bank. Підтвердження про купівлю ми надішлемо на вказану вами електронну пошту.
Погашення відбувається повністю автоматично: у визначений день гроші будуть зараховані на ваш рахунок. Повне виконання зобов'язань за військовими облігаціями, придбаними клієнтами, гарантується державою, а терміни погашення, визначені під час укладення угоди, не переносяться. Також ви можете в будь-який момент достроково продати облігації не чекаючи дати погашення, гроші від продажу миттєво будуть зараховані на вашу картку.
Якщо вам потрібна допомога – звертайтеся до техпідтримки через застосунок Sense SuperApp або прямо на цьому сайті (спеціальне віконце є на кожній його сторінці). Агенти підтримки цілодобово на зв'язку: вони готові допомогти з будь-якими питаннями щодо військових облігацій, включно з наявністю в банку облігацій конкретних випусків, методами їхньої купівлі та способами ефективного контролю за особистим портфелем безпосередньо в цифровому банку.
Хто гарантує виплату за ОВДП?
Емітентом ОВДП є Міністерство Фінансів України і гарантом виплати є держава Україна.
Чи були випадки дефолту (неплатежів) по ОВДП?
Ні, не було.
Чи є у Sense Bank ліцензія на торгівлю ОВДП?
Так. Ліцензія на професійну діяльність на ринках капіталу з торгівлі фінансовими інструментами, що передбачає дилерську діяльність. Серія АЕ №185091 від 12.10.2012. Також Sense Bank є одним з небагатьох первинних дилерів для купівлі ОВДП на аукціонах Міністерства фінансів України https://mof.gov.ua/uk/perelik-pervinnih-dileriv
Чи отримаю я «на руки» облігації в паперовому вигляді?
Ні. ОВДП обліковуються в бездокументарній формі. Підтвердженням права власності на ОВДП є виписка по рахунку в цінних паперах від депозитарної установи (Sense Bank).
Що буде з моїми ОВДП які зберігаються в депозитарній установі у випадку її ліквідації?
ОВДП обліковуються на персоніфікованих рахунках і у випадку ліквідації депозитарної установи, ОВДП будуть переведені до будь якої іншої депозитарної установи за вказівкою власника цінних паперів.
Як оподатковуються процентний дохід та інвестиційний прибуток від операцій з ОВДП?
Не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи:
- процентні доходи (купон), що нараховані на облігації внутрішньої державної позики (п.165.1.2 ПКУ);
- інвестиційний прибуток (різниця між доходом від продажу та витратами на придбання ОВДП) від операцій з облігаціями внутрішньої державної позики (п.165.1.52 ПКУ).
Крім того, сума доходів, отриманих платником податку як проценти, що нараховані на облігації внутрішньої державної позики, та інвестиційного прибутку від операцій з цими паперами не є об’єктом оподаткування військовим збором.
Чи включаються процентні доходи за ОВДП та інвестиційний прибуток від операцій з ОВДП до податкової Декларації про майновий стан і доходи?
Згідно п.179.2 Податкового кодексу України, обов’язок фізичної особи щодо подання податкової Декларації про майновий стан і доходи вважається виконаним та податкова Декларація не подається, якщо така фізична особа отримувала доходи від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Оскільки, процентні доходи, що нараховані на облігації внутрішньої державної позики та інвестиційний прибуток від операцій з ОВДП не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, то такі доходи фізична особа не зобов'язана включати до податкової Декларації про майновий стан і доходи, що подається згідно ст. 179 Податкового кодексу України.
Чим облігація відрізняється від акції?
Облігація це борговий інструмент, аналог кредиту, який засвічує зобов’язання емітента повернути борг, в той час як акціє є пайовим інструментом, який лише дає право, на отримання дивідендів у випадку прийняття відповідного рішення емітентом, а також дає право на участь в управлінні компанією через голосування на загальних зборах акціонерів.
Що таке дисконтна облігація?
Тип облігації, що продається за ціною нижче номіналу, але погашається (виплачується клієнту) саме по номінальній вартості. Процентів (купонів) подібна облігація не передбачає.
Що таке процентна (купонна) облігація?
Тип облігації, за якою власнику облігації виплачується не тільки номінальна вартість при погашенні, але і регулярні проценти (купони).
Що таке “купон”?
Проценти за облігацією. Це історична назва, що прижилась ще від часів, коли облігації випускались в паперовому вигляді, і власники облігації приходили отримувати свої відсотки, відривавши купон від облігації.
Яка періодичність виплати відсотків (купонів) по ОВДП?
Відсотки виплачуються тільки по купонним ОВДП, з періодичністю один раз в 182 дні в чітко встановленні дати та в чітко встановленій сумі. Важливо відмітити, що ви можете придбати облігації в будь який час, наприклад за тиждень до виплати відсотків (купону), то ви все одно отримаєте виплату відсотків, незалежно від того коли і по якій ціні ви придбали ОВДП.
Що таке НКД (накопичений купонний дохід)?
Це частина процентного доходу по облігації (що розраховується пропорційно кількості днів від дати випуску облігації або від дати попередньої виплати відсотків), яка закладається в ціну облігації при її купівлі. Приклад: якщо купонний період складає 182 дні, а сума купонної виплати складає 50 грн. на одну облігацію, то ви купуючи одну облігацію за 91 день до виплати купонного доходу, в ціну облігації буде включено 25 гривень НКД (50грн/(182/91) =25грн.)
Ціна облігацій складає 1000 грн?
Ні, 1000 грн це номінальна вартість ОВДП. Ціна облігації може бути як менше так і більше номінальної вартості. Ціна купівлі складається з номінальної вартості + премія (якщо номінальна дохідність більша від поточної), або дисконт (якщо номінальна дохідність менша, ніж поточна)+НКД (накопичений купонний дохід).
Що таке погашення облігації?
Виплата номінальної вартості облігації та доходу за нею у терміни, передбачені умовами випуску (емісії) облігацій, тобто після закінчення терміну дії облігації.